İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır

2 posters
YazarMesaj
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır Empty
MesajKonu: Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır   Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır Icon_minitimeSalı Ara. 15, 2009 8:55 am

Bir arkadaş geldi, "Ben eşimden ayrılacağım!" dedi. "Mecburum buna..."

Eşinin hatalarını tek tek saydı. Ben de ona şöyle söyledim. "Senin eşin içki içmiyor, senin eşin kumar oynamıyor, senin eşinin bir erkekle alakası yok. Bak kardeşim; bir insan İslamiyet'e pamuk ipliği ile bağlı olsa o iplik koparılamaz, kuvvetlendirilir. Senin eşinin 'sana göre' yirmi tane hatalı hareketi varsa, eminim dört-beş tane de çok iyi tarafları vardır. Bu durumda sen eşine kötü diyemezsin. Bu durumda eşini boşama." dedim. "Her şeyden önemlisi sen eşine daha saygılı olursan, evinde daha fazla vakit geçirirsen, ona iltifat edersen, her zaman şikayetini değil, memnuniyetini belirtirsen, İslamiyet'i yaşayabildiğin kadar yaşayıp, susabildiğin kadar susarsan, her şey düzelecektir. "
O arkadaş evvela eşine daha fazla vakit ayırmaya başladı. Çok şükür, araları düzeldi.

Hiçbir yılan, yavrusunu zehirlememiştir. Hiçbir canavar, yavrusunu yememiştir. Allah, canavarları yavrusuna hizmetkâr ederken, kötü alışkanlıkları olan insanlar, çoluk çocuklarının rızkını içkiye kumara verebiliyor. Böylece ev halkı perişan oluyor.

Evlenecek insanların talip oldukları kişilerin kötü alışkanlıkları olup olmadığını bilmeleri gerekir.

Bir gün arkadaşlarla askeri gazinoda oturuyoruz. Baktık, fiziki güzelliği yerinde bir hanım mendili gözüne basıp basıp ağlıyor. Arkadaşlara dedim ki, "Yengemiz niye ağlıyor, yardımcı olsak?" Dediler ki, "Ne yardımcı olacağız? Kocası maaşı almış, gitmiş kumarda kaybetmiş. Kadıncağız 'Ay sonuna kadar nasıl geçineceğiz', diye sorunca da adam yumruğu indirmiş!"

İşte İslamiyet'in büyüklüğü burada... Allah neyi haram etmişse, insanlığı kurtarıyor!

Biri bana dese ki, "Ben evimden işime uçarak gidebilirim." O şahsa derim ki, "Niye arabaya binip gitmedin? Keramet bu değil, sinekler de uçuyor." Fakat yirmi yaşındaki bir gencin, içkiden, kumardan, kız arkadaştan uzak kalması bana göre bu devrin en büyük kerametidir.

Bir arkadaş kızını evlendirecek; istişareye geldi.

"Ağabey, kızımızı istiyorlar. Aileyi tanıyoruz, muhterem insanlar. Fakat talip olan beyin bir evi yok, maaşı da çok iyi değilmiş. Ahlâken iyi bir insan olmasına rağmen, maddî yönden kızımız sıkıntı çeker diye vermek istemiyoruz. Size danışmak istedik."

Onlara şöyle cevap verdim:

Evlilikte önemli olan denk olmaktır. Evlenecek kişiler, servette, fizikî güzellikte, kültürde, dinde, görgüde denk olmalıdır. Bunun dışında "niye evi yok, niye maaşı az?" diye düşünüp kızı vermemek, rızık korkusuyla çocuğunu aldırmak kadar günahtır. Çünkü rızık, Allah'a aittir. Bir hanım, evi, parası var diye bir beyle evlense, adam daha ilk günden içki şişesini koysa masanın üzerine, başlasa içmeye, daha mı iyi?

Erkek, hanımına bakmak zorundadır. Kadın, evlenmeden önce, "Bu adam beni geçindirebilecek mi, yoksa perişan mı edecek?" diye düşünmelidir. "Fakirlik, küfre yakındır." buyuruyor Peygamberimiz(s.a.v). Başkalarına muhtaç olmak zordur. Yani erkek, evini geçindirebilecek durumda olmalıdır. Fakat evini geçindirecek durumda olması demek, evi olsun, arabası olsun, maaşı yüksek olsun demek değildir.

İnsan ev bulur, huzur bulamaz, servet bulur harcayamaz, yemek bulur yiyemez. Bu sebepten dünya malları, Müslüman için hedef olmamalı.

Neyi hedef alırsak, ona teslim ediliriz. Neye güvenirseniz, ona havale edilirsiniz. "Malım olsun, mülküm olsun" tamam olsun. Allah cömerttir. Allah'a güveneni Allah korur. Paraya güveneni para ne kadar korur, onu bilemiyoruz. Bunca yıllık tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki, bir işi çok iyi bilen, doğru ve çalışkan olan Allah'ın izniyle zengin olur. Peygamberimiz(s.a.v), eş seçiminde "Sen onun dindarlığına bak." demiş. Çocuğunuzu paraya, eve teslim etmeyin. Rızkın ne olacağını kim bilebilir? Nice fakirler zengin oldu. İnsan evvela ahlâklı olacak. İnsan ahlâklı olunca aldığı parayla geçinir. Ahlâksız olunca, milyarlar da kazansa geçinemez. Ocakları söndüren, haramlardır.İnsanların söylediklerine değer vermeyin, İslam'a bakın, İslam ne diyor? Fiilî duayı çoğaltın. Allah cömerttir. Çalışırsanız size de verir. Gâvura veriyor da sizi ayıracak mı?

Hekimoğlu İsmail

vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır   Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır Icon_minitimeSalı Ara. 15, 2009 10:42 am

çok güzel bi konuya değinmişsin güzel kardeşim ama insanlar evlendikten sonrada kötü alışkanlıklar edinebiliyor bilemiyosun kestiremiyosun ki hayat şartları zorlukları malesef kötü alışkanlıklara itebiliyo insanları fani kardeşle geçen bu konuda bi konuşmamız oldu insanı suça iten toplummmudur kendisimidir diye daha ziyade kendi iradesidir fakat tolumda önemli faktördür hayat şartları toplum baskısı ve irade zayıflığı bu konuda önemli rol oynar ve kötülüklerin anasıdır
İnsan ev bulur, huzur bulamaz, servet bulur harcayamaz, yemek bulur yiyemez. Bu sebepten dünya malları, Müslüman için hedef olmamalı.bu çok doğru geleceğinin hesabını şimdiden yapmamalı kimin ne olacağı bilinmez rızıklar verilmiştir herkes nasipten ötesini göremez oyüzden bende hep karşı çıkmışımdır malı mülkü yok diye tertemiz güzel ahlaklı kardeşlerimizin bu sebeple evlenememesi benide çok üzüyo ama malesef bu cahil kalıplaşmış beyinlerde bunu çözmek zor görünüyo halbuki rızkı veren Allah tır rabbim kimseyi ne darda ne zorda koyar yeterki istemeyi bilelim rabbimden isteyelim hakkını helal et cnm kardeşim yaa bu konularda hassasım biraz uzattım kusurabkma tekrar teşekkürler aeo inş slm ve dua ile
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

MesajKonu: Geri: Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır   Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır Icon_minitimePerş. Ara. 17, 2009 2:15 pm

insalah ablam kısa bile kesmisisn :d sen tecrübeli olduğun için şüphesiz bizden daha fazla bilgi ve tecrübeye sahipsin senin öğütlerinle insallah bu kardeslerin hayatlarını yönlendirip haytlarını en huzurlu sekilde sürdüreceklerdir .ve sizn gibi ahlak sahibi büyükleriyle bu genclik insallah cok güzel günleri sizinle beraber yasama fırsatı bulacaktır selametle kal aeo ablam
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır   Yuvayı Yıkan Kötü Alışkanlıklardır Icon_minitimeC.tesi Ara. 19, 2009 8:37 pm

evt haklısın kısa bile yazdım bu konu hakkında okadar çok söylecek şey varki aslında zaman çabuk geçsede ve biz bunun farkına varmasakta bu yaşa kolay gelmedik az çok bişeyler gördük geçirdik ve miyadımız dolana kadar da görki daha neler geçirecez neler görecez inşallah ki rabbim hayırla yazgılar yazmıştır ki kötü şeylerle karşılaşmayız insan yaşamında iyi şeylerde oluyo kötü şeylerde sonuçta imtihan dünyası sabretmek gerekir diye düşünüyorum ama şimdiki gençlikte bunu göremiyorum ne sabır var ne sükünet ne idare ne başka bişey eskiden evlenenlerin hızına yetişemezken şimdi evlenipde boşananların sayısına yetişemez olduk bu neyden kaynaklanıyo bi gözlemelemek lazım herkes sen gibi düşünse keşke güzel kardeşim hani bi söz vardır ya bir müsibet bin nasihatten hayırlıdır diye şimdiki gençlik demiyelimde bunu gençlikle sınırlandırmayalım insanoğlunu geneli böyledir onca nasihatler edilir, yanlışlar anlatılır,öğütler verilir fakat insanoğlu bu hep burnunun dikine gider gitmeyi sever taki bir felaketle karşı karşıya gelene kadar sonra pişman olmaya olurda bazen iş işden geçmiş olur işte hayat be kardeşim insan olgunlaşana kadar epey bi evreden sıkıntıdan geçmesi gerekiyo demek ki insan yanlışlara düşmeden doğruları göremiyo rabbim doğru yoldan ayırmasın inş doğru insanlarla karşılaştırsın herdaim seni yaradana emanet ediyorum güzel kardeşim kendine iyi bak selametle sağlıcakla kal inş slm ve dua ile

1 sayfadaki 1 sayfası