İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Efendimiz (sas) hakkında bunları biliyor muydunuz?

YazarMesaj
fatımazeyneb
Admine
Admine
fatımazeyneb

Efendimiz (sas) hakkında bunları biliyor muydunuz? Empty
MesajKonu: Efendimiz (sas) hakkında bunları biliyor muydunuz?   Efendimiz (sas) hakkında bunları biliyor muydunuz? Icon_minitimeSalı Kas. 17, 2009 11:00 am

Efendimiz’in (sas) çölde kurduğu inanılmaz haber alma servisi sayesinde Kureyş’in Hendek Harbi hazırlıklarının kendisine dört günde ulaştığını. Hendek Savaşı’nda Kureyza Yahudilerinin ihaneti üzerine Efendimiz’in şehrin değişik yerlerine 500 kadar asker gönderdiğini. Bunların gece boyunca getirdikleri tekbirlerin Kureyzalıları ürkütüp yerlerinden kımıldamamalarını sağladığını.
Efendimiz’in (sas) Mekke fethi hazırlıklarını çok gizli tuttuğunu. Hatta Hz. Ebubekir’in seferin nereye olduğunu öğrenmek için meseleyi Hz. Aişe’ye (r.anha) açtığını ama onun da babasını aydınlatamadığını.
Hayber Fethi’ni en detaylı anlatan Makrizi’nin İmta adlı eserine göre Hayber muhasarasının ilk günlerinde Allah Resulü’nün (sas) baş ağrısı çektiğini.
Hayber Yahudilerinin savaş sonrası anlaşmada Müslümanların gösterdiği adalet için; “Öyle bir adalet ki cennet yeryüzünde kurulmuş” dediklerini.
Bedir Savaşı öncesinde Kureyş’in yakalanan su taşıyıcılarının kendisine Bedir’e gelen Kureyş eşrafını haber verince Nebiyy-i Ekrem (sas)’in ashabına dönerek; “İşte Mekke ciğerinin parçalarını size atmış” dediğini.
İbn-i İshak’ın rivayetine göre Resulullah’ın Mute’de şehid olan üç kumandan hakkında şöyle buyurduğunu: Onlar altından divanlar üstünde cennete kaldırıldılar. Abdullah bin Revaha’nın divanında hafif eğrilik gördüm. Bu neden diye sordum. Bana; “O ikisi (Zeyd bin Harise Cafer bin Ebu Talib) hiç tereddüt etmeden ilerledi. Ama Abdullah önce biraz tereddüt etti sonra ilerledi.” dendi.

KAYNAKLAR
1- Hz. Peygamberin Savaşları Muhammed Hamidullah Beyan Yayınları İst-2002
2- Fıkhu’s Sire Muhammed Gazali Risale Yayınları İst-2004

1 sayfadaki 1 sayfası