İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"AHDE VEFA"

2 posters
YazarMesaj
s!y@h...
Yeni Üye
Yeni Üye

"AHDE VEFA" Empty
MesajKonu: "AHDE VEFA"   "AHDE VEFA" Icon_minitimePaz Ekim 25, 2009 12:27 pm

AHDE VEFA

Hz. Ömer arkada?lar?yla sohbet ederken, huzura üç genç girerler. Derler ki
Ey halife, bu aram?zdaki arkada? bizim babam?z? öldürdü. Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin.

Bu söz üzerine Hz. Ömer suçlanan gence dönerek

Söyledikleri do?ru mu diye sorar.

Suçlanan genç der ki

Evet do?ru

Bu söz üzerine Hz Ömer anlat bakal?m nas?l oldu diye sorar. Genç anlatmaya ba?lar

Ben bulundu?um kasabada hali vakti yerinde olan bir insan?m. Ailemle beraber gezmeye ç?kt?k, kader bizi arkada?lar?n bulundu?u yere getirdi. Affedersiniz hayvanlar?m?n aras?nda bir güzel at?m var ki dönen bir defa daha bak?yor. Hayvana ne yapt?ysam bu arkada?lar?n bahçesinden meyve koparmas?na engel olamad?m. Arkada?lar?n babas? içerden h???mla ç?kt? at?ma bir ta? att?, at?m orac?kta öldü. Nefsime bu durum a??r geldi, ben de bir ta? att?m, babas?
öldü. Kaçmak istedim fakat arkada?lar beni yakalad?, durum bundan ibaret,
dedi. Hz Ömer

Söyleyecek bir ?ey yok, bu suçun cezas? idam. Madem suçunu da kabul ettindedi. Bu sözden sonra delikanl? söz alarak

Efendim bir özrüm var, diyerek konu?maya ba?lad?

Ben memleketinde zengin bir insan?m, babam, rahmetli olmadan bana epey bir alt?n b?rakt?. Gelirken karde?im küçük oldu?u için saklamak zorunda kald?m. ?imdi siz bu cezay? infaz ederseniz yetimin hakk?n? zayi etti?iniz için Allah(cc) indinde sorumlu olursunuz, bana üç gün izin verirseniz ben emaneti karde?ime teslim eder gelirim, bu üç gün içinde yerime birini bulurum, der.

Hz. Ömer der ki

Bu toplulu?a yabanc? birisin, senin yerine kim kal?r ki?

Sözün buras?nda genç adam ortama bir göz atar, der ki

Bu zat benim yerime kal?r. O zat Hz. Peygamber Efendimizin (sav) en iyi arkada?lar?ndan, daha ya?arken cennetle müjdelenen Amr Ibni As' dan ba?kas? de?ildir. Hz. Ömer Amr'a dönerek

Ey Amr, delikanl?y? duydun, der. O yüce sahabe

Evet, ben kefilim, der ve genç adam serbest b?rak?l?r. Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur. Medine'nin ileri gelenleri Hz. Ömer'e ç?karak gencin gelmeyece?i, dolay?s?yla Amr Ibni As'a verilecek idam yerine maktulün diyetini vermeyi teklif ederler, fakat gençler raz? olmaz ve babam?z?n kan? yerde kals?n istemiyoruz derler. Hz. Ömer kendinden beklenen cevab? verir der ki

Bu kefil babam olsa fark etmez cezay? infaz ederimHz Amr Ibni As ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki

Biz de sözümün arkas?nday?z Bu arada kalabal?kta bir dalgalanma olur ve insanlar?n aras?ndan genç görünür. Hz. Ömer gence dönerek derki

Evlad?m gelmeme gibi önemli bir nedenin vard? neden geldin?

Genç vakurla ba??n? kald?r?r ve (günümüz insani için pek de önemli olmayan)

'AHDE VEFASIZLIK ETTI' demeyesiniz diye geldim der. Hz. Ömer ba??n? bu defa çevirir ve Amr Ibni As'a der ki

Ey Amr, sen bu delikanl?y? tan?m?yorsun, nas?l oldu onun yerine kefil oldun?.Amr Ibni As Allah kendisinden ebediyyen raz? olsun, vakurla kan?m?z? donduracak bir cevap verir

Bu kadar insan?n içerisinden beni seçti.'?NSANLIK ÖLDÜ 'dedirtmemek için kabul ettim, der. S?ra gençlere gelir, derler ki

Biz bu davadan vazgeçiyoruz.

Bu sözün üzerine Hz Ömer

Biraz evvel babam?z?n kani yerde kalmas?n diyordunuz ne oldu da vazgeçiyorsunuz, der. Gençlerin cevab? da deh?etlidir

MERHAMETL? ?NSAN KALMADI' DEMEYESINIZ D?YE…

s!y@h...
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

"AHDE VEFA" Empty
MesajKonu: Geri: "AHDE VEFA"   "AHDE VEFA" Icon_minitimeCuma Ekim 30, 2009 8:55 pm

adamlığımızın değer ölçüsü ''Ahde Vefa''asr-ı saadetten güzide bi örnek harika bi paylaşımdı salih kardeşim yüreğine emeğine sağlık paylaşım için Allahütela razı olsun inş
“Ey iman edenler! Eğer küfrü imana tercih ediyorlarsa, babalarınızı ve kardeşlerinizi dost edinmeyin. Sizden kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin kendileridir.” (Tevbe, 23)

"AHDE VEFA"
1 sayfadaki 1 sayfası