İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.
 
AnasayfaKapıTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Mürşit farz mıdır ?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
avatar

Mesaj Sayısı : 916
Kayıt tarihi : 02/04/09
Yaş : 41
Nerden : SİVAS

MesajKonu: Mürşit farz mıdır ?   Salı Mart 16, 2010 9:51 am

MÜRŞİD ALLAH'TAN İSTENİR
Öyleyse herhangi bir mürşide gidebilir miyiz? Bunun da cevabı Kur'an-ı Kerim'de: "Hayır" diye geliyor. "Biz seçeriz" diyor Allahu Teala. Nahl Suresi 9. ayet-i kerime:
-16/NAHL-9: Ve alallâhi kasdus sebîli ve minhâ câir(câirun), ve lev şâe le hedâkum ecmaîn(ecmaîne).
Ve sebîllerin (dergâhlardan Sıratı Mustakîm’e ulaşan bütün yolların yani mürşidlerin) tayini, Allah’ın üzerinedir. Ve ondan sapanlar vardır. Ve eğer O dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi.

diyor, Allahu Teala.
Fatiha Suresinde de şöyle söylüyoruz:
"Iyyake neste'iyn"
"yalnız Senden istiane isteriz. (Mürşidimizi yalnız senden isteriz.)"
yalnız Allah'tan istenen bir yardım ; istiane. Niçin?
"Ihdinas siratal mustakiym"
"Bizi Sırat-ı Mustakiym'e ulaştır."
Biz, bizi Sırat-ı Mustakiym'ine ulaştırmaya vesile olacak her kim ise, onu yalnız senden isteriz. Bu istiane yardımını yalnız senden isteriz, diyoruz Allahu Teala'ya.

MÜRŞİD FARZ MIDIR ?
Gerçekten böyle bir vesileyi istememiz gerekiyor mu? Farz kılmış Allahu Teala, Maide Suresinin 35. ayet-i kerimesiyle. Diyor ki:
-5/MÂİDE-35: Yâ eyyuhellezîne âmenûttekûllâhe vebtegû ileyhil vesîlete ve câhidû fî sebîlihî leallekum tuflihûn(tuflihûne).
Ey âmenû olanlar (Allah’a ulaşmayı, teslim olmayı dileyenler); Allah’a karşı takvâ sahibi olun ve O’na ulaştıracak vesileyi isteyin. Ve O’nun yolunda cihad edin. Umulur ki böylece siz felâha erersiniz.
"Vebteguu ileyhilvesiylete"
"O'na, Allah'a sizi ulaştırmaya (kim vesile olacaksa), o vesileyi (Allah'tan) isteyin"
diyor, Allahu Teala. Vesilenin Allah'tan istenmesi söz konusu.

ALLAH'TAN MÜRŞİD NASIL İSTENİR?
Allahu Teala'dan istediğimiz tek yardımı, yalnız Allah'tan istenebilecek olan yardımı, nasıl isteriz Allahu Teala'dan? Bakara Suresinin 45. ayet-i kerimesinde :
-2/BAKARA-45: Vesteînû bis sabri ves salât(sâlâti), ve innehâ le kebîretun illâ alel hâşiîn(hâşiîne).
(Allah’tan) sabırla ve namazla istiane (yardım) isteyin. Ve muhakkak ki o (hacet namazı ile Allah’a ulaştıracak mürşidini sormak), huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir.
diyor, Allahu Teala.
Demek ki biz ne zaman huşuya ulaşırsak, artık bizim için zor olmayacak Allahu Teala'dan istianeyi istemek, mürşidi istemek. Ne demek zor olmayacak? Yani istediğimiz zaman muhakkak Allahu Teala bize cevap verecek. Öyleyse niçin sabırla diyor? Ola ki biz daha huşuya ermemişizdir ve istiyoruz Allahu Teala'dan ama Allahu Teala bize göstermiyor. Onun için sabırla diyor. Tekrar tekrar kılmamız, kılmamız, kılmamız gerekiyor hacet namazını ve Allahu Teala'da sormamız gerekiyor. Ne zaman? Huşuya ulaştığımız zaman Allahu Teala muhakkak bu meseleyi çözecek, bize mürşidimizi gösterecek.

BÜTÜN SAHABE MÜRŞİDLERE TABİ OLDULAR
İşte böylece Allahu Teala ile ilişkilerimize baktığımız zaman, bir mürşide ulaşmanın asıl olduğunu görüyoruz. Mürşide ulaşmadan meselelerin çözülemeyeceğini görüyoruz. Üç yeminimizin de yerine getirilmesi mümkün değil. Sahabe nasıl yerine getirdiler? Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e tabi oldular. Daha sonra gelenler Hz.Ebubekir-i Sıddık'a, Hz.Omer'e, Hz.Osman'a, Hz.Ali'ye tabi oldular, ama hepsi tabi oldular. Sahabenin arasında tabi olmayan hiç kimse yok. Zaten tabi olmadan bunları yaşamak da Kur'an-ı Kerim hükümlerine göre mümkün değil.

_________________

Bir hayatki Sonu cennettir.Sıkıntıdan ne çıkar?
Bir Hayat ki Sonu Cehennemdir.Rahatından ne çıkar?

Yaşamanın sırlarını bileydin ölümün sırlarını da çözerdin. Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok.

Yarın akılsız
neyi bileceksin?

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Mürşit farz mıdır ?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя.. :: ♥✿•*¨`*•✿♥ ♥✿•*¨`*•✿♥...::::iSLAM::::....♥✿•*¨`*•✿♥ ♥✿•*¨`*•✿♥. :: ѕσяυ & ¢єναρ-
Buraya geçin: