İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

En Uzun Ramazan ve Öneriler

2 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

En Uzun Ramazan ve Öneriler Empty
MesajKonu: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimePerş. Ağus. 13, 2009 5:00 pm

Ramazan ayının bu yıl Ağustos ayına denk gelmesi nedeniyle oruç tutacak kişilerin, beslenmelerinde sıvı gıdalar ve su tüketimine ağırlık vermeleri gerektiği bildirildi.
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, orucun usule uygun tutulursa sağlığa yararlı olduğunu söyledi.
Orucun ancak sağlıklı insanların yerine getirebileceği bir ibadet olduğuna dikkati çeken Demir, herhangi bir sağlık sorunu olanlar, yaşlı ve hamilelerin oruç tutma kararını vermeden önce doktorlarına danışması gerektiğini, özellikle bu yıl buna daha da dikkat edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Bu yıl Ramazan ayının ağustos ayına denk geleceğini, günlerin oldukça uzun ve sıcak olmasının, gerek kan şekeri düşüklüğü gerekse ciddi sıvı kayıplarına neden olacağını belirten Demir, şunları kaydetti:
''Bu açıdan bakıldığında özellikle şeker hastaları, kalp ve tansiyon hastaları ve böbrek hastalığı olan kişilerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu durum göz önüne alındığında çok istisnai durumlar dışında şeker hastalarının oruç tutmamaları önemlidir. Özellikle gün boyunca oluşacak şeker düşüklüğü ciddi hayati sonuçlar doğurabilecektir. Gün içinde aşırı şeker düşüklüğü ve iftarın hemen ardından ortaya çıkacak ani şeker yüksekliği hastaları için son derece risklidir. Bu ölümle neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Sıvı kaybı diğer gruplarda da önemli olmakla birlikte, özellikleböbrek hastalarında çok daha önem kazanmakta, böbrek yetmezliği olan kişilerde ani böbrek fonksiyon kaybı ile birlikte ciddi böbrek yetmezlikleri ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kalp damar, böbrek ve şeker hastaları yüksek risk altındadır ve doktorlarına danışmadan orucu düşünmemelidirler.''
Demir, ayrıca mide ve barsak hastalıkları olanların da oruç tutmamaları gerektiğini belirtti.
Mutlaka sahura kalkın
Doç. Dr. Demir, sıcak yaz günlerine denk gelen Ramazan ayında sağlıklı insanların da beslenmelerine ayrıca önem göstermelerinin önemine dikkati çekerek, sahurda ''tok tutar'' düşüncesiyle fazla yemek tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Demir, Ramazan ayında beslenmeyle ilgili önerilerini ise şöyle sıraladı:
''Mümkün olduğunca hafif ve sıvı ağırlıklı beslenin. Ağır, yağlı börekler yerine daha hafif olan makarna ve komposto tüketin. Yağlı protein içeriği yüksek gıdalar yerine, kahvaltıyı tercih edin. Süt, peynir, kepekli ekmek, çorba, domates, salatalık özellikle tercih edilebilir. Uykuyu bölmek zor gelse de mutlaka sahura kalkın. İftar yemeklerini hızlı yemeyin, yemeğin süresini mümkün olduğu kadar uzatın, gıdaları mutlaka iyi çiğneyin, hafif bir çorba ile ya da bir salata ile başlayıp bir süre ara verin ve yemeye devam edin. Lifli gıdaları özellikle tercih edin.''
İftardan önce ve sonra nelere dikkat edilmeli
İftardan hemen sonra kahve içilmemesi ve aşırı çaya tüketiminde kaçınılmasını öneren Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Yemekten en az yarım saat sonra çay için ve sahurda da aşırı çay tüketmeyin. Bolca meyve ve sebze tüketin, mevsim itibariyle kavun, karpuz, üzüm iyi seçenekler olabilir. Karbonhidrat, protein ve yağ gibi her besin gurubundan ölçülü miktarlarda tüketmeye dikkat edin. Sıvı gıdalara ve su tüketimine ağırlık verin. Burada dikkat edilmesi gereken iftarda bir bardak ılık su ile başlamak ve daha sonra yemek sırasında aşırı su içmeyip bunu geceye yaymaktır. Sahurda, susama hissini azaltacağı düşüncesiyle aşırı su içmek de doğru değildir. İftar ve sahur arasını sürekli yiyerek geçirmek doğru olmamakla birlikte özellikle sıvı alımına dikkat edin. Yaklaşık 2- 2,5 litre suyu mutlaka tüketin.''
Sigarayı bırakmanız için fırsat
Demir, sigara tiryakileri için Ramazan ayının sigarayı bırakmak için iyi bir fırsat olduğuna da değinerek, ''Çok yapılan bir yanlış da iftara hemen sigara ile başlamaktır ki, bu ciddi kalp krizi ve felçleri tetikleyebilir. İftarda içilen sigara adeta bir balyoz etkisi yaparak tüm dengeyi alt üst edebilir'' dedi.
Oruçluyken ağır sporlar ve ağır bedensel aktivitelerden uzak durulmasının önemine de dikkati çeken Demir, iftardan sonra yine ağır sporlar yerine düz yürüyüşlerin tercih edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi...
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimePerş. Ağus. 13, 2009 5:06 pm

Umarım bu ramazan bizim için kolay geçer....Bu uyarılara dikkat edersek iyi geçeceğe benziyor...
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeC.tesi Ağus. 15, 2009 8:08 pm

Güzel bi paylaşımdı yüreğine sağlık cnm bu husuları dikkate alıcaz Allah'ım sabrını vericek inş acıkma değilde çok susarız heralde anlaşıldı bu ramazan yatarak geçeceğe benziyo Very Happy
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimePaz Ağus. 16, 2009 5:30 pm

Yok ablacım yatmayalım başka meşgaleler bulalım kendimize benim dershane var şahsen:)
Uyumayalım ki,orucu biz tutalım uyku değil:)
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 18, 2009 1:15 pm

yav biraz biz biraz uyku tutsa nolur ki:) sevabı paylaşalım ben paylaşımcı bi insanım Very Happy işin şakası biyana tabiki meşgale bulucaz tatlım yoksamvakit nasıl geçer öyle değil mi?? rabbim elbet sabrınıda beraberinde vericektir
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 18, 2009 9:04 pm

Sen bize foruma iftar yemeği hazırla en iyisi abla güzel meşkale:) bütün kardeşlerimizi toplayalım:)
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeÇarş. Ağus. 19, 2009 2:51 pm

valla mutfakta uğraşmayı hele yemekle uğraşmayı hiç sevmiyorum merve kardeşim ama mübarek günün sevabından faydalanmak kardeşlerime yararlı olmak adına zevkle ve keyifle yapacağımdan emin olabilirsin Smile
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeCuma Ağus. 21, 2009 10:46 pm

Bayılırım mutfak işine hiç hayır demem doğrusu:)
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

MesajKonu: merhaba can ablam ve can kardesim   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 25, 2009 2:11 pm

UZUN zamandır sizin aranıza katılamıyordum oss sonuçları ve tercihlerele uğraşmaktan işte çalışmaktan size konularda eşlik edemiyordum. Hayırlısıyla bu ramazanı da hakkıyla insallah bitireceğiz .AÇ kalanalım ki açinsanların derdinden anlayalım yoksa asla birbirimizi anlayamayacaz gerçi hep açız ama Very Happy selametle ALLAH eo
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 25, 2009 3:05 pm

amanın bak üzüldüm şimdi demek kardeşim hep sefilleri oynuyo yok mu? yaw yemek yapanın valla ben yapıp dağıtıyorum yakınlarda olsaydın sanada yollardım aman kıyamam hiç öss den bahsetmişsin tercihlerden bahsettiğine göre kazandın inş hadi hayırlısı olsun kardeşimin adına sevindim yolun da bahtında açık olsun inş şu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine rabbim gönlünüze göre versin güzel kardeşim malum mübarek ramazan bende çok fazla giremiyorum nete bi koşuşturma geçiyo günler fırsat buldukça siz uğrayın forumu yalnız bırakmayın ok mi? selametle kal aeo güzel kardeşim
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 25, 2009 3:23 pm

TAMAM ABLAM İNSALLAH FIRSAT BULDUKÇA FORUMDAYIM ALLAH EO İNSALLAH GÜN OLUR YEMEĞİNİ YEMEK NASİP OLUR Smile
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

MesajKonu: Geri: En Uzun Ramazan ve Öneriler   En Uzun Ramazan ve Öneriler Icon_minitimeSalı Ağus. 25, 2009 3:34 pm

İNŞ KISMET HERŞEY BEN FIRSAT BULUPTA BUARA FORUMA GİREBİLECEĞİMİ SANMIYORUM MALUM RAMAZAN Bİ HAYLİ YOĞUN GEÇİYO KARDEŞİM FORUM SİZE EMANET SELAMETLE KALIN K.İ.B GRŞMK DİLEĞİYLE AEO DUALARINIZDAN BENİDE EKSİK ETMEYİN DUALARDA BULUŞMAK DİLEĞİYLE SELAMETLE KALIN

En Uzun Ramazan ve Öneriler
1 sayfadaki 1 sayfası