İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

İlim Dünyamıza Hoşgeldiniz.. ßiร๓illคђiггคђ๓คภiггคђi๓ ..νυѕℓαтıм özℓємiм∂iя..

KaRdEsLiGiN DaIm oLdUgU, sEvGiLeRiN BiRlEsTiĞi, DoStLuKlArIn bItMeDiGi AiLe fOrUmUmUzDa iYi vAkIt gEçIrMeNiZ UmUdUyLa eFeNdIm eDePlE GeLeN HüRmEtLe gIdEr.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Allaha dayanmak

4 posters
YazarMesaj
islaminesilerkam
Yönetici
Yönetici
islaminesilerkam

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: Allaha dayanmak   Allaha dayanmak Icon_minitimePerş. Nis. 02, 2009 5:51 pm

evhid, en ehemmiyetli ve en halavetli ve en yüksel bir vazife-i kudsiye ve bir fariza-i fıtriye ve bir ibadet-i imaniyedir.
İnsan bir yolcudur. Sen burada misafirsin. Ve buradan da diğer bir yere gideceksin. Misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz. Bu menzilden ayrıldığın gibi, bu şehirden de çıkacaksın. Ve keza, bu fani dünyadan da çıkacaksın. Öyle ise aziz olarak çıkmaya çalış.

İnsan ve vazifesi
Kendini başıboş zannetme. Zira şu misafirhane-i dünyada nazar-ı hikmetle baksan; hiçbir şeyi gayesiz, nizamsız göremezsin. Nasıl sen nizamsız, gayesiz olabilirsin.
İnsan ebed için yaratılmıştır. Onun hakiki lezzetleri, ancak marifetullah, muhabbetullah, ilim gibi umur-u edebiyedir.

Dünya hayatı
Hayatın lezzetini, zevkini isterseniz hayatınızı imanla hayatlandırınız ve feraizle ziynetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz.

Gençlik
Sizdeki gençlik katiyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek. Eğer terbiye-i İslamiye ile o gençlik nimetine karşı bir şükür olarak iffet ve namusluluk ve taatte sarf etseniz, o gençlik manen baki kalacak ve edebi bir gençlik kazanmasına vesile olacak.
Dünyada gençliğe muhabbet, yani ibadette gençlik kuvvetini sarf etmenin neticesi: dar-ı saadette edebi bir gençliktir.

Yalnızca Allah' a dayanıp güvenmek
Ey insan! Eğer yalnız Ona abd olsan, bütün mahlukat üstünde bir mevki kazanırsın. Eğer ubudiyetten istinkaf etsen, aciz mahlukata zelil bir abd olursun.
Her kim kendisini Allah' a malederse, bütün eşya onun lehinde olur. Ve kim Allah' a mal olmasa, bütün eşya onun aleyhinde olur. Allah' a mal olmak ise, bütün eşyayı terk ve her şeyin Ondan olduğunu ve Ona rücu edeceğini bilmekle olur.
Allah' a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.
Madem her yer misafirhanedir. Eğer misafirhane sahibinin rahmeti yar ise, herkes yardır, her yer yarar. Eğer yar değilse, her yer kalbe bardır ve herkes düşmandır.

İmanın kazandırdıkları
Ey insan! Senin nokta-i istinadır ancak ve ancak Allah' a olan imandır. Ruhuna, vicdanına nokta-i istimdad ise ancak ahirete olan imandır. Binaenaleyh bu her iki noktadan haberi olmayan bir insanın kalbi, ruhu tavahhuş eder; vicdanı daima muazzeb olur.
İmana gel ki, elemden emin olasın. Kadere teslim ol ki selamette kalasın.
https://islaminesilerkam.yetkin-forum.com
Misafir
Misafir

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: cevap   Allaha dayanmak Icon_minitimeCuma Nis. 03, 2009 7:50 pm

Erkam abim ellerine sağlık...
Malvina22
Yeni Üye
Yeni Üye
Malvina22

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: Geri: Allaha dayanmak   Allaha dayanmak Icon_minitimeSalı Nis. 14, 2009 10:40 am

ellerine sağlık. çok güzel paylaşım. keş ki her kes bıyle düşünse
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: [sub]ALLAH [/sub]   Allaha dayanmak Icon_minitimePtsi Nis. 20, 2009 9:11 pm

GGGGGG Yollar uzadı ben yürüdüm, yollar uzadı ben yürüdüm.
İnişlere, yokuşlara ısındım, irâdesiz ve isteksiz duruşlara ısınamadım.

Mevsim kıştı, yollardan bile şarıl şarıl sular akıyordu. Ben bu sularla konuştum.
Bu mütevâzı akışa ısındım, kin ve haset dolu bakışa ısınamadım.

Dağ başlarındaki koca taşlara ısındım, milletin sırtındaki vicdansız başlara ısınamadım.

Derelerden, tepelerden dumanlar yürüdü. Yeryüzünü, gökyüzünü karanlık bürüdü.
Akşam vakti, bu dumanlar içinde esrarlı duygulara ısındım, katı buz kesilmiş beton binâlara, sır barındırmayan şehirlere ısınamadım.

İlim, iman, vicdan; toprak, otlak, kuzu... Pek hoş, pek güzel.
Cehâlete rezâlete, atâlete ısınamadım.

Hep düşünceli, hep dumanlıydı benim başım.
Düşüncesiz kaşlara, derinliksiz bakışlara ısınamadım.

Dinlere ısındım, kinlere ısınamadım.

Giyinenlere ısındım, görünenlere ısınamadım.

Allah, iman, Kur'an ve vicdanla bağını koparmış gönüllere ısınamadım.

Günahsız ellerini Allah'a açmış yavruların meleksi tavırlarına ısındım, yılışık mevlüthan bağırtılarına ısınamadım.

Çocuksu mâsum bakışlara, çocukça konuşmalara ısındım, ihtiras dolu bakışlara, rol icâbı konuşmalara ısınamadım.

Mütevâzı, mahcub tavırlara ısındım, kibir kokan hâllere ısınamadım.

Söz yürekten geliyorsa, kaba da olsa pek hoş geldi bana. Yalanlara, dolanlara ısınamadım.

Yol yapanlara ısındım, rol yapanlara ısınamadım.

Mâsum ve mahzun bakışlara, çâresiz akışlara ısındım, samimiyetsiz akışlara, dalkavuk alkışlara ısınamadım.

Uykulara uzayan derin ve dalgın gözlere ısındım, ard niyetli, yapmacık gülüşlü yüzlere ısınamadım.

Gözü yaşlı dervişlere ısındım, kasıntı kişilere ısınamadım.

Hakperestlere ısındım, putperestlere ısınamadım.

Müşfiklere (şefkâtlilere) ısındım, müşriklere ısınamadım.

Hayretlere, gayretlere ısındım, gafletlere ısınamadım.

Arama, bulma, bilme, bildirme gayretlerine ısındım, oyalama niyetlerine ısınamadım.

Gönül insanına ısındım, günün insanına ısınamadım.

"İlim bunu, Kur'an şunu, iz'an bunu, vicdan şunu söylüyor" diyen mert adamlara ısındım, içi başka bir lâf, dışı başka bir lâf eden resmi ve samimiyetsiz adamlara ısınamadım.

Ana kuzuları, koyun kuzuları sürü sürü gelirdi. Bereket evlere dolar, sevgi yüreklerden yükselirdi. Kardeş kardeşe yardım eder, insan insanı kollardı. Allah'a giden yollar hep bizim yollardı. Herkes elinin emeğini yer, kimse elin (başkasının) emeğini yemezdi. Elbiseler yamalı, ayakkabılar yamalı, lâkin kâlpler kalaylıydı.
Bereket ve samimiyet dolu bu dünyalara ısındım, "dışları kalaylı, içleri vay vaylı" dünyalara ısınamadım.

Mütevâzı, mahcûb çobanlara ısındım, emek sömüren kodamanlara ısınamadım.

Çalışanlara ısındım, çalanlara çırpanlara ısınamadım.

Alınterine, göznûruna ısındım, el çabukluğuna, göz açlığına ısınamadım.

Çalışarak geçinenlere ısındım, yanaşarak geçinenlere ısınamadım.

Gayretli karıncalara ısındım, leş kargalarına ısınamadım.

Çilelere, yorgunluklara, dalgınlıklara, durgunluklara ısındım, dargınlıklara ısınamadım.

Ter dökenlere ısındım, kan dökenlere ısınamadım.

Can derdine koşan tavşana ısındım, avcıya da köpeklerine de ısınamadım.

Beyin yıkama, istismar, köleleştirme içindi bütün çalışmalar. Kula kulluğa götürüyordu bütün sistemler. Biyolojik ve ruhsal kanunları gözardı eden ideolojilere tiksintiyle baktım.
Köleliği alkışlayan şahsiyetsizlere ısınamadım.

Çocukların bir damlacık yüreği, körpecik beyni üzerinde tasarrufa kalkan tâğutlara ısınamadım.

İhânet ve zorbalıktı meydanlarda caka satan, sıcak, ıpıssız çöllerde Hâbiller, Hüseyinler yalnız kalmışlardı. İhânet, zulüm ve kan kokan dünyalara ısınamadım.

Merhametlere ısındım, saltanatlara ısınamadım.
vuslatım özlemimdir
Yönetici
Yönetici
vuslatım özlemimdir

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: Geri: Allaha dayanmak   Allaha dayanmak Icon_minitimeCuma Mayıs 29, 2009 11:18 am

İdris Arpat'ın hayata bakış açısını anlatan güzel bi yazı dilimi paylaştığınız için teşekkürederiz kardeşim Gerçekten günümüz şartlarında bir çok şeye alışamadığımzın güzel örneklerini yansıtmış biz bu düzene günümüz insanına günümüz dünyasına alışamadık ısınamadık ısınacağımızıda hiç sanmıyorum gittikçe kötüye giden düzeni bozulan bu dünyada bozulmayan insanlardan olmak dileğiyle rabbim doğru yoldan ayırmasın inş slm ve dua ile
dreamliner47
Süper Mod
Süper Mod
dreamliner47

Allaha dayanmak Empty
MesajKonu: dÜzen değişecektir   Allaha dayanmak Icon_minitimePaz Tem. 05, 2009 7:05 pm

İnsalllah ablam kalpleri katılaşmış tüm insanlık düzelecek ve islam nuru ile yoluna ulaşacaktır selam ve dua ile

Allaha dayanmak
1 sayfadaki 1 sayfası